lunedì, ottobre 23, 2006

12 päeva jäänud

Olen vahepeal teinud kolimiseks ettevalmistusi – ostsin lennukipileti ja mõtlesin välja Asjade Pakkimise Skeemi.

Aga reedel käisin vaatamas Soome-Hiina ühisfilmi ”Jade Warrior”. Tõesõna, see film on nagu ooper selles mõttes, et enne vaatama asumist tuleb 20-kroonine väike kaustik osta ja plot läbi lugeda, sest sisu teadmata ei saa pooltest asjadest aru. Sattusin üpris ootamatult seda filmi vaatama ja 20-krooniseid kaustikuid ka kinos ei pakutud. Sellepärast ma ei saanudki sündmuste käigust eriti täpselt aru ning keskendusin vormistuslike aspektide analüüsimisele.

Esiteks ma tahaks öelda, et tegelased ei olnud eriti veenvad.
Näiteks stepielanikel olid valged, maniküüritud käed ning kulmud peenikeseks kitkutud. Seda ilmaimet vaadates kujutasin ette, kuidas keset lagedat välja kangelased ratsutavad nädalate kaupa, hobused janust nõrkemas ja toit kõik otsas, aga äkki – voila! – seisab keset kõnnumaad kanajalgadel onnikene, ukse kohal silt ”Ilusalong”. Stepielanikud vupsavad rüsinal uksest sisse, heidavad karusnahad ült ja pistavad käpakesed parafiinivanni. Ühe soojaga lasevad ka juukseid sirgendada ja kulmud korrigeerida ning loevad läbi värske Cosmopolitani ja Kroonika enne kui teekonda jätkavad. No ei saa ju nii olla! Riided olid neil ka kuidagi liiga terved ja vähe kantud.

Ja siis oli seal mingi mustas ülikonnas tegelane. Tema ülikond istus halvasti ja lips oli lühike. Kui ta oleks müügimees, ei ostaks ma talt mitte midagi.

Aga eriefektid olid vahvad ja see oli ka armas, et soomlased nii soome kui hiina keelt rääkisid. Kes on pidanud korraga mitut võõrkeelt rääkima, teab, et väsinud peaga on keelte vahel ümberlülitamine keerulisem kui puhanud peaga ning võib vabalt juhtuda, et räägid vales keeles. Näiteks ütled lause eesti keeles, kui peaks üldiselt rääkima hoopis inglise või vene või prantsuse või misiganes keeles. Vot selles filmis peategelane oli pidevalt stressis teda tabanud paranähtuste tõttu, mistõttu ta rääkis ka soomlastega hiina keelt, kui ta mingis diibis hingeseisundis oli ja siis teised soomlased ei saanud üldse aru, mis toimub, sest hetk tagasi oli ta ju soome keeles rääkinud ja kokkuvõttes nad ärritusid tema peale. Halb, kui inimesed sind ei mõista.

2 commenti:

Anonimo ha detto...

Tervist!

Huvi pärast küsin, et kuhu kanti Sa Itaalias täpselt migreerud?

Kr.

Katu ha detto...

Rooma